پایگاه خبری دیمه نیوز
امروز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 84321
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
 •   

  چراغی که به خانه رواست!!

  هنر در پر کردن سالن ۱۴ هزار نفری در کشور بیگانه نیست، هنر در این است که نامت در کنار نام هایی همچون هنرمندان خوب کشور در یاری رساندن به عزیزان وطن باشد. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،سیل روزهای پایانی سال ۹۷ و همچنین نخستین روزهای سال جدید را به کام تمامی ایرانیان […]


  هنر در پر کردن سالن ۱۴ هزار نفری در کشور بیگانه نیست، هنر در این است که نامت در کنار نام هایی همچون هنرمندان خوب کشور در یاری رساندن به عزیزان وطن باشد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز ،سیل روزهای پایانی سال ۹۷ و همچنین نخستین روزهای سال جدید را به کام تمامی ایرانیان در سراسر جهان تلخ کرد.عید امسال شادمانی و شعف سال های گذشته را نداشت. دیدن از بین رفتن خانه های هموطنانمان،رمقی برای شادی سال نو در وجود ایرانیان باقی نگذاشت. اما مردم ایران ، فارغ از هرگونه لباس و لهجه به کمک هموطنان خود شتافتند و همدلی مثال زدنی را از خود نشان دادند.

  از بحث های مدیریت بحران و غیره که بگذاریم بنا بر رسالت خود از نگاه مارکت موسیقی به این موضوع نگاهی می اندازیم:

  اکثر خوانندگان و هنرمندان موسیقی ضمن همدردی با هموطنان آسیب دیده، در نوع خود قدمی برای کمک به آن ها برداشتند؛ محمدرضا گلزار، سینا شعبانخانی و چندی دیگر از هنرمندان عرصه موسیقی اجراهای نوروزی خود را لغو کردند و برخی دیگر نیز مانند رضا صادقی و ماکان بند ضمن برگزاری اجرای خود، عواید این اجراها را به هموطنان سیل زده اهدا کردند.

  اما صبر کنید! این همه ماجرا نیست؛ از سوی دیگر نکته قابل توجه اینجاست که در شرایط سخت کشور و درگیری با سیل و تورم و هزار مشکل دیگر و اقدامات اخیر کشور آمریکا نسبت به ملت ایران، شاهد آن هستیم که یکی از تهیه کنندگان شناخته شده و پرسابقه کشورمان به آسانی و با فراق بال ویزای این کشور را برای خواننده خود و گروه ارکسترش اخذ می کند آن هم در شرایطی که آمریکا هیچگونه ویزایی را برای ورود هنرمند ایرانی به کشورش صادر نمی کند یا لااقل با مسائل و مشکلات فراوان این کار را می کند. این تهیه کننده این ویزا را اخذ می کند و از ۱۷ فروردین تا ۱۵ خرداد در شهرهای گوناگون کشور آمریکا به اجرای کنسرت می پردازد.

  سئوالی که در اولین نگاه ذهن را به خود مشغول می کند این است که به چه صورتی و تحت چه شرایطی و با چه مذاکرات و به اصطلاح لابی گری هایی این تهیه کننده موفق به انجام چنین کاری شده است؟ که در سخت ترین شرایط تحریم اقتصادی، زلزله و استان های سیل زده کشور، خواننده این شرکت در کشور آمریکایی که اینگونه ایران و ایرانی را تخریب می کند، یک به اصطلاح هنرمند ایرانی که روند فروش کنسرت هایش در ایران رو به نزول است و این موضوع بر کسی پوشیده نیست، در استیج این کشور به اجرا می پردازد؟

  سئوال دوم از هنرمندان و به اصطلاح سلبریتی هایی مثل پرویز پرستویی است که چرا هیچ نوع واکنشی نسبت به این اقدام انجام نداند؟ مگر نه این که در بقیه شرایط خود را حق به جانب در اظهار نظر در تمامی موارد می دانند؟

  اگر اینکار انقدر سهل و آسان است چرا هنرمندان دیگر از برگزاری چنین کنسرت هایی و درآمدهای میلیون دلاری آن محروم اند؟!! اگر اینکار بد است پس چرا کسی منتقد آن نیست؟ ظاهرا تنها یک تهیه کننده است که مجوز این کار را دارد!

  وقتی یک تهیه کننده یا به دید دیگر بیزینس من ( و نه دلسوز موسیقی! ) به این راحتی می تواند ویزا جهت حضور و اجرای کنسرت در کشور آمریکا را بگیرد، به همان راحتی نیز درآمد دلاری خود را با وجود تحریم از آمریکا وارد ایران می کند.

  با اندکی تفکر رسیدن به این نتیجه که «لابی» و «مافیا » وجود دارد چندان کار سختی نیست.

  آیا به نظر نمی رسد که آمریکا با اجازه دادن موردی به هنرمند ایران، به فکر رخنه و نفوذ در فرهنگ هنری کشور است؟

  هنرمندان فاخر و اصیل کشور به دلیل هزینه های بالا عاجز از حضور در این کشور ها و برگزاری کنسرت هستند و تهیه کنندگان کمتر از آن ها استقبال می کنند ولی چطور است که برای ترانه های سخیف که دارای مشکلات ادبی فراوان نیز هستند حاضرند به این شدت لابی و ریسک کنند؟

  ریسکی که هیچگونه ضرر مالی ندارد!

  سئوال سوم و آخر ؛ پول و کسب درآمد به چه قیمتی؟

  هنر در پر کردن سالن ۱۴ هزار نفری در کشور بیگانه نیست و هیچ افتخاری برای هنرمند ایرانی نیست که نامش در کنار جنیفرلوپز قرار گیرد و جالب آنجاست که این خبر را همه جا در بوق و کرنا کند!

  هنر در کنار مردم بودن است، هنر در این است که نامت در کنار نام هایی همچون هنرمندان خوب کشور در یاری رساندن به عزیزان وطن باشد.

  چراغی که به خانه رواست ، به مسجد حرام است…

  محمدرضا علیزاده

  منبع :تهران نیوز


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • خبرخوان دیمه نیوز