پایگاه خبری دیمه نیوز
امروز دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 87093
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 4 آگوست, 2019 - 13:26
 •   

  برداشت و حمل صمغ گیاه باریجه بدون مجوز پیگرد قانونی دارد

  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فیروزکوه همزمان با آغاز فصل برداشت صمغ گیاه باریجه از مراتع این شهرستان، برداشت و حمل بدون مجوز این محصول را غیرقانونی و ممنوع اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، جمشید جویباری صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه گیاه باریجه از ارزش بالائی برخوردار بوده و […]


  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فیروزکوه همزمان با آغاز فصل برداشت صمغ گیاه باریجه از مراتع این شهرستان، برداشت و حمل بدون مجوز این محصول را غیرقانونی و ممنوع اعلام کرد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، جمشید جویباری صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه گیاه باریجه از ارزش بالائی برخوردار بوده و کمیاب نیز می باشد تأکید کرد: از آنجائی که این محصول جزو محصولات فرعی مرتعی و یکی از مهم ترین و ارزشمندترین گیاه داروئی و صنعتی کشور محسوب می شود، برداشت و همچنین حمل آن فقط با اخذ مجوز از اداره منابع طبیعی امکان پذیر بوده و حمل بدون مجوز آن در حکم حمل قاچاق کالا محسوب شده و افراد متخلف تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.
  وی در ادامه به میزان برداشت این محصول اشاره کرد و افزود: امسال در سطح ۱۵۰۰هکتار از مراتع شهرستان فیروزکوه برداشت صمغ باریجه انجام می شود که طبق پیش بینی های صورت گرفته حدود ۱۰ تن باریجه از این مراتع استحصال خواهد شد.
  این مسئول منابع طبیعی شهرستان فیروزکوه اظهار داشت: برداشت این محصول از مراتع آخوری و آبسرد درده، عمرگ و شهرآباد این شهرستان انجام می شود و تا پایان فصل تابستان و اوایل فصل پائیز ادامه خواهد داشت.
  جویباری یادآور شد: خاستگاه باریجه مناطق کوهستانی است و اکوسیستم رویشگاهی این گیاه خاص و حساس می باشد که از این رو به منظور بهره برداری پایدار و حفظ و احیای پایه های آن ضرورت ایجاب می کند تا بهره برداری و برداشت از صمغ این گیاه تحت نظارت انجام شود تا از انقراض آن جلوگیری به عمل آید.
  *ایرنا
  انتهای خبر/


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • خبرخوان دیمه نیوز