پایگاه خبری دیمه نیوز
امروز چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 87889
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 10 سپتامبر, 2019 - 21:10
 •   

  برگزاری آیین شام غریبان در فیروزکوه/شمع‌هایی که به یادشهدای کربلاروشن شد

  آیین عزاداری شام غریبان سیدالشهدا (ع) در جای جای شهرستان فیروزکوه برگزارشد. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، آیین عزاداری شام غریبان اباعبد الله الحسین (ع) در سراسر شهرها و روستاهای شهرستان فیروزکوه برگزار شد، عزادارن حسینی در فیروزکوه با آتش زدن خیمه ها، خواندن مرثیه و نوحه، به عزاداری در رسای شهدای کربلا و […]


  آیین عزاداری شام غریبان سیدالشهدا (ع) در جای جای شهرستان فیروزکوه برگزارشد.


  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، آیین عزاداری شام غریبان اباعبد الله الحسین (ع) در سراسر شهرها و روستاهای شهرستان فیروزکوه برگزار شد، عزادارن حسینی در فیروزکوه با آتش زدن خیمه ها، خواندن مرثیه و نوحه، به عزاداری در رسای شهدای کربلا و همدلی با اسرای کاروان شام پرداختند.

  نوحه‌های این مراسم یادآور آوارگی اهل بیت امام حسین (ع) و اسیران و کودکان بازمانده از واقعه کربلا است که در غروب عاشورا، بی‌پناه در تاریکی شب، در بیابان کربلا به سر می‌بردند.

  شام غریبان در ادبیات کشور ما به غروب روز عاشورا و سوگواری این شب می‌گویند. فلسفه اینکه در ایران برای ازدست‌رفتگان مراسم شام غریبان برگزار می‌کنند، به همین شام غریبان روز عاشورا برمی‌گردد.

  یکی از معانی واژه «غریب»، دورافتاده از وطن است و گاهی برای کسی که بی‌یار و یاور مانده است نیز از واژه غریب استفاده می‌شود. شام غریبان نیز به معنای شب ِ مردم غریب و دورافتاده از یار و دیار آمده است.

  به همین خاطر بیش‌تر در مراسم‌هایی که با عنوان شام غریبان برپا می‌شود، نوحه‌ها و مرثیه‌هایی ذکر می‌شود که آوارگی اهل‌بیت امام حسین(ع) و اسیران و کودکان بازمانده از واقعه کربلا را که در غروب عاشورا، بی‌پناه در تاریکی شب، در بیابان کربلا به سر می‌بردند روایت کند.

  انتهای پیام/*


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • خبرخوان دیمه نیوز