26 ذو الحجة 1441 Saturday, 15 August , 2020
0

بارش‌های پاییزی و دل‌نگرانی‌های ناتمام سیل‌زدگان گلستانی / چادرنشینی ۷ ماهه برخی ساکنان ترکمن‌صحرا‌

  • کد خبر : 88751
  • ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲
بارش‌های پاییزی و دل‌نگرانی‌های ناتمام سیل‌زدگان گلستانی / چادرنشینی ۷ ماهه برخی ساکنان ترکمن‌صحرا‌

چادرنشینی ترکمن‌صحرا‌ – بارش‌های پاییزی از راه رسید اما مشکل سیل‌زدگان باگذشت حدود ۷ ماه همچنان پا برجاست و تعدادی از ساکنان در چادرها سکونت دارند. به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، پاییز هم از راه رسید اما مشکلات مردم سیل‌زده استان گلستان همچنان ادامه دارد، مشکلاتی که سرمای هوا و بارش‌های گاه و بیگاه […]


چادرنشینی ترکمن‌صحرا‌ – بارش‌های پاییزی از راه رسید اما مشکل سیل‌زدگان باگذشت حدود ۷ ماه همچنان پا برجاست و تعدادی از ساکنان در چادرها سکونت دارند.


به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، پاییز هم از راه رسید اما مشکلات مردم سیل‌زده استان گلستان همچنان ادامه دارد، مشکلاتی که سرمای هوا و بارش‌های گاه و بیگاه چادرنشینی آنها را سخت‌تر و غیرقابل تحمل‌تر می‌کند.برخی مردم سیل‌زده‌ ترکمن‌صحرا‌ هرچند تعدادشان کم است اما ۷ ماه است که روزها و شب‌ها را در چادر به هم می‌رسانند.

سیل‌زدگانی که گرمای طاقت‌فرسای تابستان امسال را به امید صاحب خانه شدن در سرمای پاییز و زمستان به جان خریده بودند، هنوز منتظر هستند. هرچند کارها در برخی قسمت‌ها با شتاب خوبی جلو می‌رود اما هنوز هم کارهای بر زمین مانده زیادی در مناطق سیل‌زده استان وجود دارد.

برآوردهای پس از سیل از خسارت به ۷ هزار و ۷۱ واحد مسکونی شهری و ۱۴هزار و ۴۱ واحد مسکونی روستایی خبر می‌داد که به گفته محمدتقی زمانی‌نژاد، مدیرکل بنیاد مسکن استان از مجموع تعداد واحدهای مسکونی خسارت دیده، ۷ هزار و ۴۰۷ واحد به طور کلی تخریب شده و نیازمند احداث مجدد است و ۱۳هزار و ۷۰۵ واحد تعمیراتی هستند.

بر اساس گفته‌های مدیرکل بنیاد مسکن استان تا کنون با پرداخت ۱۰۵میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض، تعمیر ۱۰هزار و ۹۰۵ واحد تعمیری شهری و روستایی در مناطق آسیب‌دیده به پایان رسیده است.

او همچنین گفته است: ۲۵ هزار و ۹۷۵ نفر از مالکان خسارت‌دیده نیز برای دریافت تسهیلات نوسازی و بازسازی و کمک‌های بلاعوض به بانک‎ها معرفی شده‌اند که با ۱۹هزار و ۹۴۳ متقاضی برای پرداخت تسهیلات قرارداد بسته شد.

زمانی‌نژاد به آغاز ساخت ۶ هزار و ۵۰۰ واحدمسکونی در مناطق سیل‌زده استان اشاره کرد و گفت: برای ۴ هزار و ۷۶ واحد فونداسیون زده شده که ۲هزار و ۵۶۹ واحد در مرحله اجرای اسکلت، یکهزار و ۷۸ واحد در مرحله اجرای سقف و ۷۱۷ واحد نیز در مرحله دیوارچینی قرار دارند.

در کنار اخبار خوش این ساخت و سازها اما هنوز اخبار چادرنشینی معدودی از خانواده‌های سیل‌زده در آق قلا و ترکمن‌صحرا‌ و اطراف به گوش می‌رسد.

به گفته هادی حق‌شناس، استاندار گلستان حدود ۳۰ خانواده در آق‌قلا و گمیشان در چادر ساکن هستند که برای ساخت واحدهای مسکونی در اولویت قرار دارند.

به رغم اینکه روند ساخت و ساز واحدهای مسکونی در مناطق سیل‌زده شتاب خوبی دارد اما وضعیت در جاده‌ها و راه‌ها جور دیگری است.

غلامرضا بیکی، معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به خسارت سیل به ۳۰۰ کیلومتر از راه‌های استان و ۵۷۸ دستگاه ابنیه فنی در شهرستان‌های گمیشان، آق‌قلا و بندرترکمن اظهارداشت: برای عبور عرضی سیلاب در مناطق شهری و روستایی ۹۷ نقطه از طول راه‌های استان برش داده شد که تا کنون ۹۵ نقطه مرمت و آسفالت شده است. فقط دو نقطه دیگر در شهرستان آق‌قلا باقی مانده که آب منطقه‌ای در این نقاط اقدام به حفر کانال کرده است و باید پل احداث کند.

چادرنشینی ترکمن‌صحرا‌

وی با بیان اینکه بیشترین خسارت‌ به راه‌های استان در اثر رانش و ریزش در مناطق کوهستانی رخ داده است، گفت: بیشترین حجم خسارت‌ها در محورهای درازنو، توسکستان، محمدآبادکتول، زرین‌گل، النگ، خوش‌ییلاق و غیره بوده است. برآوردهای اولیه حاکی از خسارت ۲۶۷ میلیارد تومانی سیل و رانش زمین به راه‌های اصلی و روستایی استان بود که ۲۴۵ میلیارد تومان از این خسارت‌ها به تصویب دولت رسید.

بیکی با اشاره به ابلاغ ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار ملی و استانی برای جبران خسارت‌های سیل به راه‌های استان بیان داشت: از ۶۰ میلیارد تومان اعتبار ملی حدود ۵۰ درصد آن در قالب اسناد خزانه دوساله به استان اختصاص یافته است اما هنوز خبری از تخصیص اعتبارات استانی نیست. از ۱۷ تیرماه امسال این مصوبه به استان ابلاغ شد اما تاکنون موافقت‌نامه‌ای مبادله نشده، این در حالی است که از محل اعتبارات ملی پیمانکار برخی پروژه‌ها انتخاب و کار شروع شده است.

در بخش کشاورزی نیز اوضاع چندان بر وفق مراد نیست، دولت تا کنون حدود ۹۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده پرداخت کرده است و آنطور که استاندار می‌گوید دست‌کم یک میلیون تومان به ازای هر یک هکتار زمین خسارت‌دیده پرداخت شده است.

این در حالی است که بسیاری از کشاورزان از پرداخت این مبالغ رضایت ندارند و معتقد هستند این مبالغ حتی پاسخگوی هزینه‌هایی که برای کاشت محصول کرده‌اند هم نیست. از طرفی حدود ۸ هزار پرونده هم با گذشت ۷ ماه از سیل در انتظار تأیید پژوهشگاه فضایی قرار دارد تا همان اندک کمک بلاعوض هم به دست کشاورزان برسد.

ترکمن‌صحرا‌

برآوردهای اولیه نشان می‌داد سیل به حدود ۳۱۷ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان خسارت زده است و حدود ۹۰ هزار هکتار نیز برای ۴۵ روز زیرآب قرار داشت. دولت قول جبران خسارت‌های این بخش را به کشاورزان سیل‌زده داده بود اما روند در این بخش برای کشاورزان راضی‌کننده نیست.

در بخش کشاورزی ۲۵ هزار پرونده برای ۲۰ هزار و ۵۴۳ کشاورز تشکیل شد که پژوهشگاه فضایی کشور ۱۷ هزار پرونده را مورد تأیید قرار داد و ۸ هزار پرونده کشاورزان خسارت‌دیده استان نیز در انتظار تأیید پژوهشگاه فضایی است.

طبق گزارش مسئولان تاکنون ۹۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت شده است. برهمین اساس دست‌کم به ۷۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی سیل‌زده یک میلیون تومان بلاعوض داده شد.

علاوه بر کمک‌های بلاعوض، در این مدت ۱۲ هزار و ۸۴۶ پرونده برای پرداخت تسهیلات به کشاورزان سیل‌زده در بانک‌های استان تشکیل شد که از ۱۸۲ میلیاردتومان رقم موردنیاز تا کنون ۹۵ میلیارد تومان آن به کشاورزان پرداخت شده است.

استاندار گلستان با گلایه از کندی روند تأیید پرونده‌ها از سوی پژوهشگاه فضایی انتقاد کرده و معتقد است دولت مشکلی در پرداخت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده ندارد و در صورت تأیید پرونده‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمک‌های بلاعوض به کشاورزان پرداخت می‌شود.

اما سیل در کنار همه سختی‌ها و مشکلاتی که برای مردم به وجود آورد اما صحنه‌هایی از همدلی و وحدتی کم‌نظیر را در ترکمن‌صحرا به تصویر کشید. گروه‌های جهادی و نیروهای مردمی از ابتدای سیل تا کنون در مناطق سیل‌زده و در کنار مردم حضور دارند. تصویر جانفشانی‌های آنان پس از فروکش کردن سیلاب و در پاکسازی گل و لای از منازل مسکونی مردم را کمتر کسی است که از خاطر برده باشد. حضور گروه‌های جهادی در بازسازی مدارس سیل‌زده هم نقطه عطفی در بازسازی خسارت‌های این مناطق بود.

احسان گوهری‌راد، مدیرکل آموزش و پرورش گلستان هم در گفت‌وگو با تسنیم با یادآوری خسارت سیل به ۳۲۶ مدرسه استان گفت: به غیر از ۲۴ مدرسه که به طور کامل تخریب شده بود همه مدارس با کمک نیروهای جهادی و مردمی مرمت و پیش از شروع سال تحصیلی آماده میزبانی از دانش‌آموزان شد.

در این بخش ساخت ۱۷ مدرسه تخریب شده آغاز شده است و ساخت بقیه واحدهای آموزشی که ۲۴ کلاسه و ۱۵ کلاسه هستند نیز به‌زودی آغاز می‌شود.

انتهای پیام/*
منبع:تسنیم

لینک کوتاه : http://dimehnews.ir/?p=88751

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.