پایگاه خبری دیمه نیوز
امروز یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 89035
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 27 اکتبر, 2019 - 13:18
 •   

  واکسیناسیون رایگان طیور بومی ضد بیماری نیوکاسل در فیروزکوه

  رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فیروزکوه از واکسیناسیون طیور بومی شهرستان ضد بیماری نیوکاسل خبر داد.


  رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فیروزکوه از واکسیناسیون طیور بومی شهرستان ضد بیماری نیوکاسل خبر داد.


  بیماری نیوکاسلمحسن حمیدی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فیروزکوه در گفتگو با پایگاه خبری دیمه نیوز، با بیان اینکه همه طیور بومی موجود در روستا‌های شهرستان، رایگان ضد بیماری نیوکاسل واکسینه می‌شوند اظهار کرد: نقش انکار ناپذیر طیور بومی حساس به این بیماری در چرخش ویروس و انتقال آن به طیور صنعتی موجب شده تا سازمان دامپزشکی اقدام به اجرای طرح ملی واکسیناسیون طیور بومی ضد بیماری نیوکاسل کرده تا از بروز و انتشار بیماری در این پرندگان و نیز خسارات اقتصادی شدید به صنعت پرورش طیور در استان جلوگیری شود.

  وی با اشاره به تاثیر مثبت اجرای این طرح در تجارب گذشته افزود: فیروزکوه با دریافت 20 هزار دز واکسن برای پوشش 54 روستا، عملیات اجرائی خود را از 8 آبان‌ماه امسال به مدت یک هفته آغاز می‌کند که در فاز نخست این طرح با همکاری فرمانداری ،بخشداری‌ها و دهیاری‌های روستاها به اجرا در می‌آید.

  حمیدی افزود با توجه به محدود بودن زمان اجرای عملیات مایه کوبی در شهرستان و با هدف پوشش حداکثری طیور بومی تقاضا کرد: ساکنین محترم روستاها جهت هماهنگی با دهیاری روستا و شهروندان محترم نیز با اداره دامپزشکی شهرستان و یا با شماره 76442004 جهت هماهنگی و همکاری لازم بعمل آورند.

  بیماری نیوکاسل چیست؟

  بیماری نیوکاسل برای اولین بار در سال 1926 در جاوه اندونزی و شهر نیوکاسل انگلستان گزارش گردید. در انگلستان با قرنطینه و کشتار دسته جمعی طیور مبتلا و با نابودی طیور در معرض سرایت و نیز با ضدعفونی لانه های آلوده بیماری را کنترل کردند

  عامل این بیماری، ویروس پارامیکزو ویروس است که به خوبی در جنین تخم مرغ رشد و تکثیر می یابد. شش هفته بعد از بین رفتن علائم کلینیکی بیماری، ویروس را در فضولات و اعضاء درونی نمی‌توان یافت. خطر انتقال ویروس توسط لاشه کشتاری وجود دارد، ترشحات و مخاط چشم طیور آلوده منشاء ویروس می‌باشد. ویروس نیوکاسل نسبت به گرما فوق العاده حساس می باشد. پرندگان وحشی منبع آلودگی و انتشار ویروس بوده و شاید ویروس قسمتی از سیر تکاملی خود را در بدن این نوع پرندگان وحشی بگذراند.

  انتهای پیام/*


  لینک کوتاه :  برچسب ها :

 • خبرخوان دیمه نیوز