پایگاه خبری دیمه نیوز
امروز پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
بورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایتبورنیک طراحی و پشتیبانی وب سایت
 • کد خبر : 90147
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 16 دسامبر, 2019 - 12:01
 •   

  حسن توکلی سرپرست دهیاری روستای جلیزجند فیروزکوه شد

  حسن توکلی طی حکمی از سوی بخشدار بخش مرکزی فیروزکوه به عنوان سرپرست جدید روستای جلیزجند منصوب شد.


  حسن توکلی طی حکمی از سوی بخشدار بخش مرکزی فیروزکوه به عنوان سرپرست جدید روستای جلیزجند منصوب شد، تنگه واشی در حوزه جغرافیایی روستای جلیزجند قرار دارد.


  حسن توکلی جلیزجند

  به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، با پیشنهاد شورای اسلامی روستای جلیزجند ظهر بیست و چهارم آذرماه جاری طی حکمی از سوی حسینی بخشدار مرکزی حسن توکلی بعنوان سرپرست روستای جلیزجند در این اداره معرفی شد.

  گفتنی است توکلی پیش از این نیز سابقه دهیاری این روستا را در کارنامه خود دارد.

  جلیزجند، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه و در فاصله ۱۳ کیلومتری شمال غربی شهر فیروزکوه قرار دارد، مردم این روستا عمدتا به فعالیت های زراعی دامداری و باغداری اشتغال دارند.

  قدمت روستای جلیزجند، موجب پیدایش آثار تاریخی و فرهنگی متنوعی شده است که به طور اجمالی عبارتند از: آرامگاه های امامزاده های معصوم، سلیمان و بی بی، که هر سه در حاشیه رودخانه واشی قرار دارند، مورد توجه و احترام مردم جلیزجند و روستاهای اطراف می باشند.

  بقایای برج دیده بانی که در شمال روستای جلیزجند و در فاصله حدود ۲۰۰ متری تنگ واشی قرار دارد و از آثار تاریخی قرون نهم و دهم هجری قمری است.

  حجاری های تنگ واشی، منسوب به فتحعلی شاه قاجار، در کمر کش کوه و در محلی که از نظر دسترسی بسیار سخت است، قرار دارد. در این تابلوی حک شده بر کوه، منظره شکارگاهی، با حیوانات شکاری و سران لشکر به نمایش در آمده است. در این تابلوی حجاری، منظره عمومی رودخانه واشی و تنگ واشی و مشتاقان دیار آن بسیار جالب توجه است.

  قلعه پشت تندیر واشی در غرب تنگ واشی و بر بالای کوه قرار دارد. این قلعه از قرن چهاردهم قبل از میلاد تا اواخر دوره ایلخانیان مورد استفاده بوده است.

  انتهای پیام/*


  لینک کوتاه :
 • خبرخوان دیمه نیوز