13 شوال 1441 Thursday, 4 June , 2020
0

لاریجانی: اینکه مجلسی در راس امور است به‌معنی تصمیم گیری در همه امور نیست

  • کد خبر : 89826
  • ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
لاریجانی: اینکه مجلسی در راس امور است به‌معنی تصمیم گیری در همه امور نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه مجلسی در راس امور است به معنی تصمیم گیری در همه امور نیست.


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه مجلسی در راس امور است به معنی تصمیم گیری در همه امور نیست.


به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز،نشست خبری علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه ۱۰ آذر) در ساختمان مشروطه آغاز شد.

لاریجانی در آغاز این نشست ضمن گرامیداشت یاد و نام آیت‌الله مدرس خاطرنشان کرد: مخالفان آیت‌الله مدرس هم به اینکه وی شخصیتی مبرز در تاریخ ایران بوده است اذعان کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه آیت‌الله مدرس درخشندگی ویژه‌ای در پارلمان داشت و به همین دلیل نماد مجلس شد، ادامه داد:ملک الشعرای بهار عبارتی در مورد مجلس دارد که من هر وقت این جمله را می‌بینم، احساس می‌کنم که دقیقا واژه‌ها سر جای خود به کار رفته است به طوری که بهار درباره آیت الله مدرس می‌گوید یکی از شخصیت‌های بزرگ ایران بود که از فتنه مغول به بعد نظیرش بدان کیفیت و صراحت لهجه و شجاعت ادبی و ویژگی‌های فنی در علم سیاست و خطابه و امور اجتماعی دیده نشده، سیدحسن مدرس است.

لاریجانی گفت: شخصیت مبرز آیت‌الله مدرس برای اینکه قانون در کشور حاکم شود و نظام‌های استبدادی و استعمارزده طومار خود را پیچیده در هم بدانند، مرحوم مدرس است.

وی گفت: یکی از نکاتی که مرحوم مدرس به عنوان یک حکومت عادل و پیشرفته قائل بود، مربوط به آن بود که قانون و قانونگرایی باید در کشور حاکم شود و او این موضوع را شاخص یک حکومت پیشرفته می‌دانست.

وی تصریح کرد: آیت‌الله مدرس درباره قانونگرایی در کشور می‌فرماید که مملکت یعنی حکومت قانون و اگر قانون حاکم نباشد، مملکت نیست.

لاریجانی گفت: باید در همه ادوار بدانیم که اگر کشور می‌خواهد پیشرفت کند و اسم دولت به معنای واقعی پیدا کند، یعنی اینکه باید قانون حاکم باشد.

وی افزود: یکی دیگر از نکات مدرس آن بود که مجلس را سمبل مشروطه و نماد آزادی و محل اتکا ملت می‌دانست.

وی تصریح کرد: آیت‌الله مدرس در این زمینه می‌فرماید این مجلس را به منزله تمامی ایران باید بدانیم و باید تقدس مجلس را بر هر امری مقدم بشماریم.

وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله مدرس وقتی استیضاح رضاخان را امضا کرد، یکی از محورهای آن این بود که او به مجلس شورای ملی توهین کرد، لذا برای مدرس قطعی بود که توهین به مجلس یعنی توهین به ملت؛ تخریب مجلس هم به همین معناست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تصورم آن است که باید بدانیم که حفظ جایگاه مجلس حفظ آزادی‌ها و اراده ملت است و گاهی می‌بینم که در فضای کشور با بی‌تقوایی سیاسی مواجه می‌شویم.

وی گفت: برخی اوقات کسانی هتک مجلس می‌کنند و به دنبال تخریب آن هستند، اما باید بدانند که این اقدام مخالف مرام مجلس و حضرت امام خمینی(ره) است.

لاریجانی ادامه داد: زمانی که نمایندگان دور اول مجلس خدمت بنیانگزار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) رسیده بودند ایشان فرمودند من خیلی از مجالس را یاد دارم؛ در برخی از مجالس هم به عنوان تماشاچی رفتم، یک دانه از امثال شما نمایندگان در آن مجالس ندیدم، الا زمانی که مرحوم مدرس در آنجا بود.

وی اظهار کرد: این بیان امام خمینی(ره) دارای آینده نگری خاصی است و ممکن است اشکالات در آن وجود داشته باشد،‌اما نهاد مجلس یعنی نهادی که نمایندگی از کل ملت دارد.

* تخریب کردن مجلس تخریب کلیت ملت است

وی تصریح کرد: تخریب کردن مجلس تخریب کلیت ملت است و ممکن است در فصل انتخابات هیجانات سیاسی افزایش پیدا کند، اما اگر این هیجانات براساس صدق و مروت باشد خوب است ولی اگر بر این اساس نباشد دیوار کجی است که می‌تواند بر سر مردم فرود آید.

لاریجانی گفت: کسانی که دروغ، افترا و تحقیر خدمات نمایندگان ملت قصد فضاسازی دارند دلسوز ملت نیستند و وقتی ما با دشمن بدسگالی که دنبال تخریب و مسئله‌سازی در کشور هستند، خیلی باید به جایگاه مجلس توجه کنیم.

وی تصریح کرد: من گزارشی اجمالی درباره اقدامات صورت گرفته و تصویب برخی قوانین در مجلس ارائه می‌کنم.

وی گفت: در مجلس دهم کارهای مهمی صورت گرفته است که من برخی عناوین آن را بیان می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در مجلس دهم هر ساله قانون بودجه تصویب شده است که با دقت فراوان سعی شده است که بسیاری از مشکلاتی که دولت حتی در لایحه ندیده است را لحاظ کنند و مسائلی که مربوط به کشاورزان و روستائیان، بازنشستگان بنیه دفاعی است را درنظر بگیرند.

*لایحه برنامه ششم ناقص بود و از نو تدوینش کردیم

وی تصریح کرد: قانون برنامه ششم توسعه در مجلس دهم تدوین شد و آن زمان دولت لایحه ناقصی را داد و مجلس دهم از نو آن را تدوین کرد.

وی ادامه داد: تعداد قوانین ابلاغی مجلس که بخشی از آنها تا پایان مجلس در مسیر ابلاغ است ۱۶۲ قانون است که ۶۳ قانون، طرح بوده و ۹۹ قانون آن لایحه است.

لاریجانی گفت: وقتی اعلام می‌کنند لوایح در مجلس دهم کم بوده است، اگر نگاهی به آمار داشته باشند، مشخص است که نسبت به طرح‌ها، لوایح دولت بسیار بیشتر است.

وی گفت: قانون توسعه و اشتغال پایدار در روستاها یکی از قوانین مهمی بود که برای آنکه بتوانیم روستائیان و جوانان را در آنجا نگه داریم و زندگی آبرومندانه‌ای داشته باشند و با اعتبارات صندوق توسعه و کمک به آنها، امکاناتی را فراهم کردیم که در کنار روستاها سرمایه گذاری لازم صورت گیرد.

* قانون رفع موانع تولید قانون خوبی بود که خوب اجرا نشد

وی خاطرنشان کرد: قوانین رفع موانع تولید که بسیار قانون مترقی و مهمی است، هر چند که خوب اجرا نشده است ولی نفس قانون دقیق دیده شده است، ضمن اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده توانست مقداری از درآمدها را به شهرداری‌ها و آبادانی آنجا بدهیم، چرا که وضعی که در روستاها و شهرها می‌بینید به دلیل قانونی است که مجلس دهم تصویب کرده است.

وی گفت:برای گازرسانی و آسفالت روستاها در مجلس دهم قانون وضع شده و بودجه و اعتبار درنظر گرفته شده است، همچنین قانون حفاظت از خاک که بسیار مهم است توانست در کنار قانون هوای پاک اگر به خوبی اجرا می‌شد و دچار تنگنا نمی‌شد، می‌توانست ثمربخش باشد.

لاریجانی ادامه داد: قانون حفاظت و بهره‌برداری از منابع ژنتیک که بسیار پراهمیت است از دیگر قوانین مصوب مجلس است. همچنین قانون جامع حدنگار، قانون افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها و میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی و قانون ساماندهی صنعت خودرو، قانون حمایت از محیط‌بانان و جنگلبانان، قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی، قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی و قانون حمایت از حقوق معلولان از دیگر قوانینی است که در این مجلس به تصویب رسیده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای مهارتی، قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی، قانون تأسیس و اداره مدارس غیردولتی، قانون کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان، قانون ممنوعیت و به کارگیری بازنشستگان، قانون صدور چک، قانون مبارزه با پولشویی، قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از این امر، قانون کاهش مجازات اعدام و قانون منابع مالی تروریست از دیگر قوانین مصوب مجلس دهم است.

وی گفت: قانون تجارت، قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه آمریکا، قانون اصلاح تشکیلات و وظایف انتخابات شوراهای اسلامی کشور، تدوین بانکداری و بانک مرکزی که هم‌اکنون در دستورکار کمیسیون است، بخش دیگری از قوانین مصوب مجلس است.

*عملکرد نظارتی مجلس دهم

وی درباره عملکرد مجلس در بُعد نظارتی گفت: ۱۶۵ سوال از وزرا در موضوعات مختلف در صحن مجلس قرائت شده است. همچنین یک بار سوال از رئیس‌جمهور طرح شده است.

لاریجانی به قرائت ۶ مورد تحقیق و تفحص در مجلس دهم اشاره کرد و گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان،‌ سازمان تأمین اجتماعی، قانون هدفمندی یارانه‌ها از جمله این موارد است.

رئیس‌ مجلس با بیان اینکه ۶ مورد استیضاح در مجلس دهم مطرح شد، خاطرنشان کرد: دو مورد از این استیضاح‌ها منجر به عدم رأی اعتماد شد.

لاریجانی ادامه داد: از ماده ۲۳۴، سیزده مورد تخلفات دستگاه‌ها احصا شد که ۱۲ مورد آن به قوه قضائیه داده شد.

وی با بیان اینکه کمیسیون‌ها ۳۱ مورد گزارش به مجلس داده‌اند که موضوعات بسیار مهمی را هم شامل می‌شد، اظهار داشت: وقوع سیل،‌ حادثه پلاسکو، احیای دریاچه ارومیه،‌ حوادث تروریستی اهواز، اجرای سیاست‌های اصل ۴۴، مسئله موسسات اعتباری، از جمله این گزارش‌ها است. این جدا از گزارشات دیوان محاسبات است که هر سال انجام می‌شود.

رئیس مجلس ادامه داد: علاوه بر این، ما حدود ۶۴ جلسه غیرعلنی داشته‌ایم که بررسی آخرین تحولات منطقه با حضور وزیر خارجه،‌ حادثه تروریستی در مجلس و حرم امام با حضور مسئولین، ناآرامی‌ها در کشور با حضور دبیر شورای‌عالی امنیت، ناترازی بانک‌ها، فضای کسب و کار، بحران آب در کشور، مبارزه با مواد مخدر، وضعیت کسری بیمه‌های درمانی، وضع کشاورزی و مواد غذایی، وضعیت اقتصادی کشور در تحریم‌ها،‌ وضعیت مؤسسات اعتباری، از جمله موضوعاتی است که درباره آن‌ها جلسه غیرعلنی برگزار شده است.

* ارز ۴۵۲۰۰ تومانی مبنای علمی نداشت

لاریجانی با یادآوری اعلام ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت گفت: در جلسه غیرعلنی مجلس بحث شد و معلوم شد که این تصمیم، مبنای علمی ندارد و باعث شد که طرح نیمایی در دستور کار قرار گیرد. همچنین راجع به موسسات اعتباری سازوکاری با کمک رهبری در پیش گرفته شد که مشکل میلیون‌ها نفر حل شد.

وی ادامه داد: چالش‌های فضای مجازی، صنعت کشور، گزارش وزارت خارجه درباره FATF، وضعیت یارانه‌ها در کشور نیز از گزارش‌هایی هستند که در مجلس دهم مطرح شد. علاوه بر این‌ها گزارش کمیسون اصل نود به‌طور مستمر در مجلس مطرح می‌شود که برخی نارسایی‌های مربوط به دستگاه‌های دولتی در آن مطرح می‌شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه اخیراً مرکز پژوهش‌های مجلس درباره وضعیت اقتصادی سال۹۷ گزارش بسیار مهمی را ارائه کرد و برای وضعیت اقتصادی سال ۹۸ نیز پیشنهادهایی داده است که بسیار مهم است، افزود: اقداماتی هم برای تنقیح قوانین در معاونت تقنین انجام شده که اطلاع‌رسانی خواهد شد.

لاریجانی افزود: مجلس دهم هم در حوزه تقنین و هم در بعد نظارت کارهای بسیار ارزشمندی انجام داده، امّا گاهی در فضای هیجانات برخی امور دیده نمی‌شود و من خواستم گوشه‌ای از آن را تشریح کنم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: اینکه مجلسی در راس امور است به معنی تصمیم گیری در همه امور نیست.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : http://dimehnews.ir/?p=89826

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.