9 جماد ثاني 1442 Friday, 22 January , 2021
2

زلزله انقلاب اسلامی، صهیونیست‌ها را زیر آوار برد/ قبلا روز قدس، جمعه آخر رمضان نبود

  • کد خبر : 94540
  • ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
زلزله انقلاب اسلامی، صهیونیست‌ها را زیر آوار برد/ قبلا روز قدس، جمعه آخر رمضان نبود

موسی حقانی، رئیس پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر ایران گفت: با وقوع انقلاب اسلامی معادله «از نیل تا فرات» صهیونیست‌ها کاملا به هم خورد و به قول خودشان زلزله‌ای در منطقه رخ داد که ابعاد آن فلسطین و رژیم نامشروع اسرائیل را هم در بر گرفت.

به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز،موسی حقانی، رئیس پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر به مناسبت فرا رسیدن روز قدس در گفت وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس به پیشینه مبارزات ملت ایران و حمایت از مردم مظلوم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس پرداخت.

مشروح این گفت‌وگو به صورت تصویری، ذیل مصاحبه قابل مشاهده است.

حقانی گفت: هر ساله بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی شاهد برگزاری مراسم روز قدس در ایران اسلامی هستیم، اما متاسفانه امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا مراسم روز قدس برگزار نمی‌شود.

وی ادامه داد: ملت ایران در مبارزه با رژیم غاصب صهیونیستی تاریخ پرسابقه‌ای دارد و می‌توان مدعی شد که ایران جزو نخستین کشورهایی است که برای کمک و نجات ملت فلسطین در مقابله با صهیونیسم دست به کار شده است.

رئیس پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر خاطرنشان کرد: البته مبارزات ملت ایران به معنای مقابله حکومتی با رژیم اشغالگر قدس تا قبل از انقلاب نیست. پیش از انقلاب مبارزه با اسرائیل بین ملت ایران و روحانیون و مرجعیت شیعه و گروه‌ها رواج داشت. علت اینکه مبارزه علیه رژیم اشغالگر از طریق متن جامعه ایرانی دنبال می‌شد، این بود که سرزمین فلسطین بخشی از جهان اسلام است و مسلمانان نسبت به جهان اسلام مسئولیت دارند. نه تنها فلسطین بلکه هر نقطه از مملکت اسلام اگر مورد هجوم قرار بگیرد و کفار نسبت به وطن و ناموس مسلمانان تعرضی کنند، بر تک تک مسلمانان واجب است که از امت اسلام دفاع کنند. مضاف بر این بیت المقدس قبله نخست مسلمانان است.

رژیم پهلوی، پای کار صهیونیست‌ها

وی گفت: مسئله دیگر این است که انگلیسی‌ها با تأسیس رژیم صهیونیستی در پی ایجاد طرح خاورمیانه بزرگ بودند که کاملا بر ایران تسلط پیدا کنند و غارت نفت ایران که قبل از روی کار آمدن رضاخان شروع شده بود ابعاد گسترده‌تری پیدا کند. از دیگر اهداف انگلستان در بُعد داخلی ایران این بود که کانون‌های مبارزه که در ایران شکل گرفته و در منطقه الهام بخش بود را از بین ببرد. بنابراین مسائل داخلی ایران برای استعمار پیر موضوعیت داشت.

رئیس پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر اظهار داشت: مسئله دیگر که در راستای طرح منطقه‌ای انگلستان اهمیت داشت، استفاده از امکانات ایران برای اجرای طرح‌های منطقه‌ای استعمار بریتانیا در منطقه خاورمیانه بود. انگلستان از سال ۱۹۱۴ میلادی با اعلامیه بالفور عملا گام جدی برای تأسیس یک کشور صهیونیستی در منطقه برداشت و برای تحقق این منظور تلاش داشت از ظرفیت‌های ایران هم استفاده کند؛ به طوری که همان زمان در برخی نشریات مطرح شد که هدف از کودتا در ایران استفاده از ظرفیت‌های ایران برای کمک به تأسیس رژیمی است که قرار است به زودی در خاورمیانه ایجاد شود که منظور، همان رژیم صهیونیستی بود.

حقانی افزود: امکانات ایران شامل امکانات مالی و دیپلماتیک بود؛ به طور مثال در بُعد دیپلماتیک برخی کنسولگری‌های ایران به مراکز صدور روادید برای صهیونیست‌هایی که قصد داشتند به فلسطین مهاجرت کنند، تبدیل شد و انتقال یهودیان از روسیه و افغانستان از مسیر ایران صورت گرفت. به لحاظ بین‌المللی نیز اهمیت ایران قرار گرفتن در جبهه غرب و مقابله با تحرکات کمونیستی از سوی شوروی بود. بنابراین در آستانه تشکیل رژیم صهیونیستی و طرح خاورمیانه، بُعد منطقه‌ای ایران برای استعمار، اهمیت ویژه‌ای داشت. بریتانیا سعی داشت برای تأسیس رژیم صهیونیستی از امکانات ایران استفاده کند.

آزادی عمل صهیونیست‌ها در ایران همزمان با کودتای رضاخانی

رئیس پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر خاطرنشان کرد: حزب صهیونیست در سال ۱۳۰۲ در ایران تشکیل شد و صهیونیست‌ها فعالیت‌های گسترده‌ای در ایران آغاز کردند. عمده فعالیت گسترده حزب صهیونیستم انتقال یهودیان از طریق ایران به فلسطین عزیز بود. بعد از کودتای رضاخان شرایط خفقان‌آمیزی در ایران حاکم شد. کارگزاران صهیونیست‌ها با توجه به این شرایط توانستند حزب در ایران تأسیس کنند تا مهاجرت یهودیان از مسیر ایران به فلسطین صورت گیرد.

حقانی گفت: حدود ۹۷ سال پیش مردم ایران نسبت به این نوع اقدامات صهیونیست‌ها حساس شدند. برخی نشریات صهیونیستی در کشور ما با صراحت و آشکارا تیتر می‌زدند «فرزندان صهیون پیش به سوی ارض موعود». حرکات گسترده صهیونیست‌ها در ایران با مخالفت مرجعیت مواجه شد. رهبران شیعه حساسیت بسیاری نسبت به فلسطین داشتند و زمینه تظاهرات گسترده ضدصهیونیستی در کشورمان را فراهم کردند. واکنش مردم ایران و مرجعیت نشان‌دهنده آگاهی علمای شیعه از تحولات جهانی و توطئه‌های استعمار است.

رئیس پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر همچنین گفت: صهیونیست‌ها در آغاز نیز شعار از نیل تا فرات را مطرح کردند. البته در دوران رژیم پهلوی به ویژه پهلوی دوم شاهد بودیم که صهیونیست‌ها به فراتر از فرات نیز می‌اندیشیدند. ایران در ماورای فرات به ستون پنجم اسرائیل در منطقه تبدیل شد، اما خوشبختانه با وقوع انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) این معادله کاملاً به هم خورد و به قول نخست وزیر رژیم صهیونیستی، زلزله‌ای در منطقه رخ داد که ابعاد آن، فلسطین و رژیم نامشروع اسرائیل را هم در برگرفت.

چرا اعلام «روز فلسطین» جهانی نشد؟

حقانی با اشاره به اعتراضات جوامع مذهبی در ایران نسبت به شکل‌گیری این غده سرطانی گفت: در اعتراض به این تحرکات آیت‌الله کاشانی و چند تن از علمای تهران حدود ۸۷ سال پیش، تقریبا ۱۳۱۲ شمسی نسبت به افزایش تحرکات رژیم صهیونیستی در منطقه واکنش نشان داد و اطلاعیه‌ای در حمایت از مردم فلسطین صادر کرد. البته در این تاریخ رژیم اشغالگر قدس تأسیس نشده بود و صهیونیست‌ها با تلاش و جنایت بسیار در پی تأسیس رژیم غاصب اسراییل بودند. علمای هشیار ایران با آن اعلامیه نشان دادند نسبت به مسئله فلسطین و نیات استعماری حساس هستند و آگاهی دارند. همچنین شیخ محمدحسین کاشف‌الغطاء ۸۴ سال قبل دست به حرکت بزرگی زد و با حضور در قدس و فلسطین، بیانیه پرشوری علیه صهیونیسم و انگلیس و در حمایت از ملت فلسطین صادر کرد. ایشان در یک حرکت نمادین و جالب، روز دوازدهم ربیع‌الاول را که مصادف با جمعه بود به عنوان روز فلسطین نامگذاری کرد. همانگونه که مستحضر هستید روز ۱۲ ربیع‌الاول نزد برادران اهل سنت به عنوان میلاد حضرت پیامبر اکرم صلوات الله علیه شناخته شده است و برای مدتی هم جهان اسلام آن روز را به عنوان روز فلسطین گرامی داشت، اما متأسفانه این حرکت به دلیل آنکه دولت‌های حاکم بر کشورهای مسلمان وابسته به غرب بودند، تداوم نیافت؛ مضاف بر اینکه هیچ دولتی رسما آن روز را به عنوان روز قدس مورد حمایت قرار نداد. فقط کانون‌های دینی از ۱۲ ربیع‌الاول به عنوان روز قدس حمایت کردند.

رئیس پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر اضافه کرد: همچنین ۸۴ سال قبل یک روحانی برجسته ایرانی به نام آیت‌الله شیخ عبدالکریم زنجانی به دعوت مفتی قدس به بیت‌المقدس می‌رود و سخنرانی آتشینی ایراد می‌کند. آن سخنرانی به خطبه ناریه یا سخنرانی آتشین معروف می‌شود. ایشان در آن سخنرانی به اهمیت جایگاه قدس پرداخت و لزوم مقابله با تحرکات صهیونیست‌ها را گوشزد کرد؛ چرا که تحرکات آن روز صهیونیست‌ها در حال شکل دادن به تأسیس رژیم صهیونیستی بود.

وی ادامه داد: دعوت پرشور آیت‌الله شیخ عبدالکریم زنجانی برای مقابله با اقدمات صهیونیست‌ها یکی از نقاط مثبتی است که در تاریخ مبارزات ملت فلسطین ثبت شد. مصادف با ۱۳۲۷ شمسی یعنی ۷۲ سال پیش که رژیم صهیونستی شکل گرفت، آیت‌الله کاشانی و فداییان اسلام مبارزه گسترده‌ای را علیه رژیم اشغالگر قدس آغاز کردند. آیت‌الله کاشانی هیچ زمان مبارزه با صهیونیست‌ها و انگلیسی‌ها را فراموش نکرده بود. ایشان در تبعید و در کوران مبارزات سیاسی داخلی بر طبل مبارزه علیه رژیم اشغالگر قدس می‌کوبیدند.

کار ناتمام نواب صفوی و فداییان اسلام

حقانی با اشاره به نقش فداییان اسلام در مقابله با اندیشه‌های صهیونیستی گفت: شهید نواب صفوی از جوانان داوطلبی که قصد داشتند برای دفاع از امت اسلامی به فلسطین بروند، دعوت به جهاد کرد و تعداد قابل توجهی از جوانان ایرانی به توصیه آن شهید برای اعزام به فلسطین و مبارزه علیه رژیم غاصب ثبت نام کردند. البته رژیم پهلوی از انتقال آنها به سرزمین فلسطین ممانعت کرد. آیت‌الله کاشانی هم علیه رژیم صهیونیستی با رسانه‌ها گفت‌وگو کرد و اعلامیه‌ای علیه رژیم صهیونیستی صادر نمود و مردم را به مبارزه دعوت کرد.

وی افزود: با تشکیل این رژیم نامشروع و غده سرطانی در منطقه، مبارزات مرجعیت شیعه و مردم ایران هم گسترش پیدا کرد بعد از این ما شاهد حمایت جدی حضرت امام (ره) از مردم فلسطین هستیم. امام خمینی ۵۶ سال قبل مقارن آغاز نهضت اسلامی در ایران پیکان حملات خود را به سمت آمریکا و رژیم نامشروع اسرائیل و رژیم فاسد پهلوی به عنوان مجری سیاست‌های منطقه‌ای آنها نشانه می‌گیرد.

همراهی مراجع تقلید شیعه با امام خمینی (ره) در اعلام روز قدس

رئیس پژوهشکده مطالعات تاریخ معاصر ادامه داد: بعد از هجرت امام خمینی (ره) به عراق و گسترش ابعاد مبارزه ایشان در اعلامیه‌ای مردم را به مبارزه علیه اسرائیل دعوت می‌کنند. همچنین از مردم ایران و امت اسلامی خواست کلیه اجناس اسرائیلی را تحریم کنند. شاگردان حضرت امام نظیر آیت‌الله مطهری، شیخ حسین لنکرانی و مراجع بزرگی چون آیت‌الله گلپایگانی نیز از مبارزات ملت فلسطین حمایت می‌کردند. مراجع شیعه نیز در راستای حمایت از مردم فلسطین، مجوز استفاده از وجوهات شرعی برای کمک به فلسطین را صادر کردند.

وی تأکید کرد: همزمان با تکاپوی حضرت امام خمینی (ره) در دفاع از ملت مظلوم فلسطین، آیت‌الله حکیم و آیت‌الله العظمی خویی نیز اطلاعیه‌هایی به همین مضمون صادر کردند. پیروزی انقلاب اسلامی فصل نوینی از مبارزه علیه اسرائیل و صهیونیسم و حمایت از مردم مظلوم فلسطین آغاز شد.

حقانی گفت: حضرت امام طلیعه مبارزه با رژیم صهیونیستی را پس از انقلاب با نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس آغاز کرد. اعلام روز قدس به سرعت با استقبال کشورهای اسلامی و مردم مسلمان روبه‌رو شد؛ تا جایی که امروز روز قدس به عنوان کابوسی بزرگ برای امپریالیسم و صهیونیسم به حساب می‌آید. هر سال هر چه به روز قدس نزدیک می‌شویم، هراس رژیم اشغالگر قدس افزایش پیدا می‌کند. پیروزی انقلاب اسلامی تغییرات جدی در مبارزه با رژیم صهیونیستی در منطقه ایجاد کرد و سطح، عمق و توان مبارزه را گسترش داد.

وی با بیان این‌که صهیونیست بین‌الملل از نامگذاری روز قدس هراسان است، اظهار داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی پیمان کمپ دیوید و طرح هشت ماده‌ای فهد از بین رفت. رژیم صهیونیستی که فراتر از نیل و فرات می‌اندیشید، به اهداف خود نرسید. از سوی دیگر مسئله فلسطین پس از نامگذاری روز قدس توسط حضرت امام و تأکیدات ایشان و مقام معظم رهبری به خط قرمز جهان اسلام تبدیل شد؛ تا جایی که هر کس در جهان اسلام از این خط قرمز عبور کند و به سمت سازش با رژیم اشغالگر قدس برود نه تنها اعتبار و حیثیت خود، بلکه موجودیت خود را از دست می‌دهد؛ چرا که ملت‌های مسلمان منطقه نسبت به سازش با رژیم اشغالگر قدس و طرح‌های ارتجاعی رژیم‌هایی مانند آل سعود به سادگی نمی‌گذرند و اینها تماما به برکت مقاومت یک ساله و نیز اقدامی است که امام خمینی (ره) در حمایت از فلسطین عزیز انجام داده‌اند؛ امری که تاکنون و تا رهایی قدس ادامه خواهد داشت و سرنوشت جهان را به نفع مستضعفین تغییر خواهد داد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : http://dimehnews.ir/?p=94540
  • منبع : فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.