15 ربيع أول 1442 Saturday, 31 October , 2020
1
روحانی:

از سال ۵۹ تحریم اقتصادی بودیم ولی از سال ۹۷ جنگ اقتصادی شروع شد

  • کد خبر : 96659
  • ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
از سال ۵۹ تحریم اقتصادی بودیم ولی از سال ۹۷ جنگ اقتصادی شروع شد
رئیس جمهور گفت: سخنان کوتاه امام(ره) در شب بعد از حمله صدام در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ آرامش‌بخش بود و روشن کرد که کسی سنگی را پرتاب کرده و ملت ما جواب آن‌ها را خواهد داد.

به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه امروز هیئت دولت گفت: در هفته دقاع مقدس هستیم و امروز بعد از چهل سال احترام میگذاریم به ایثارگران و رزماندگان و مردم عزیز ایران که در برابر یک توطئه جهانی به خوبی مقاومت و ایستادگی کردند.

وی افزود: در دوران هشت سال دفاع مقدس روزهای تلخ و شیرینی داشتیم؛ برخی روزها غرورآفرین بود و جایگاه ملت ما را برای جهانیان تبیین می‌کرد و روزهای سختی نیز وجود داشت. کمتر از ۲۴ ساعت از حمله ارتش بعث به مرزهای غربی و جنوبی ما، صبح اول مهرماه ۱۳۵۹ نیروی هوایی ما قدرت‌نمایی بزرگی در منطقه کرد و این روز به‌نام نیروی هوایی در اذهان مردم و تاریخ دفاع مقدس ثبت شد. عصر روز ۳۱ شهریور هواپیماهای عراقی به شهرهای ما حمله کردند و نیروی زمین آن‌ها وارد مرزهای ما شد و ۵ صبح فردای آن روز، ۱۴۰ فروند هواپیمای ما وارد خاک عراق شده و به بسیاری از مواضع استراتژیک و مهم ارتش بعث عراقِ آن زمان ضربه بسیار قاطعی زد.
رئیس جمهور ادامه داد: صبح روز اول مهرماه ما وقتی وارد مجلس شورای اسلامی شدیم، مقام معظم رهبری که آن زمان در مجلس بودند و نماینده امام(ره) هم در شورای عالی دفاع بودند، پشت تریبون قرار گرفته و این خبرِ بسیار خوشِ حمله ۱۴۰ فروند هواپیمای ما به خاک عراق را اعلام کرد.
روحانی با بیان اینکه ممکن است بگویید این یک عملیات بوده که نیروی هوایی ما انجام داده است، خاطر نشان کرد: شرایط غروب روز ۳۱ شهریور در ایران را در نظر بگیرید و صبح فردا وقتی نیروی هوایی ما قدرت‌نمایی کرد، برای مردم ما اهمیت ویژه‌ای داشت. البته سخنان کوتاه امام(ره) در شبِ قبلِ حمله‌ی هواپیماهای ما به خاک عراق در اول مهرماه۵۹،  آرامش‌بخش بود و روشن کرد که کسی سنگی را پرتاب کرده و ملت ما جواب آن‌ها را خواهد داد. استحکام و بیان قاطع از فرمانده کل قوا و هم‌چنین قدرت‌نمایی نیروی هوایی به مردم ما و البته به دنیا نشان داد که تصورات آن‌ها واهی بوده است.
وی گفت: البته در سال‌های بعد روزهای مهمی در تاریخ دفاع مقدس ما ثبت شد، در مهرماه سال ۶۰ عملیات بسیار مهمی در انجام گرفت و حصر آبادان شکسته شد و عملیات ثامن الحجج یا ثامن الائمه بسیار مهم بود و دشمن فکر می‌کرد آبادان سقوط می‌کند و امام(ره) فرموده بود که باید حصر آبادان بشکند و ارتش و سپاه به خوبی عمل کردند و فروردین سال ۶۱ عملیات مهم فتح المبین انجام شد. خرداد سال ۶۱ بهترین روز دفاع مقدس بود که سراسر کشور غرق در جشن و سرور شد. ۳ خرداد ۶۱ وقتی ساعت ۱۴ صدا و سیما آزادی خرمشهر را اعلام کرد، همه مردم در سراسر ایران به خیابان‌ها ریخته و شادمانی کردند و آن بهترین روز برای ما در دفاع مقدس بود.
رئیس جمهور اظهار داشت: البته روزهای تلخی هم داشتیم، وقتی که مردم عزیز و بی‌دفاع ما هر روز در دزفول و سایر شهرها توسط موشک‌ها و هواپیماهای عراقی بمباران می‌شد و روزی که دشمن در سردشت و حلبچه از سلاح شیمیایی استفاده از کرد، از روزهای تلخ بود. روزی که هواپیمای مسافربری ما توسط جنگنده عراقی در اسفند سال ۶۴ سرنگون شد که در آن هواپیما خون همه عزیزان ما با هم مخلوط شد و مسئولین مختلف کشور در کنار هم به شهادت رسیدند.

روحانی با اشاره به اینکه ایمان و ایستادگی و حضور رزمندگان در صحنه بسیار مهم بود،‌ تصریح کرد: نکته مهم و اساسی دیروز و امروز این است که دشمن چرا به ما حمله کرد؟ دلیل آن، توهمات و محاسبات اشتباه آنان بود. عراقِ آن روز محاسبه کرده بود که ایران در این شرایط نیروی هوایی ندارد و با قطع رابطه با آمریکا و تحریم نیروی هوایی‌اش که باید به‌طور مداوم قطعه دریافت کند و این امر متوقف شده است؛ وضع ارتش هم که مشخص است و آمادگی برای جنگ ندارد. سپاه هم آن‌زمان به‌صورت یک نیروی انتظامی و یک جمع کوچک برای دفاع از انقلاب بود. آن‌ها با این همین محاسبات و اینکه شرق در آن‌زمان هم طرفدار بعث بود و کشورهای منطقه نیز به صدام قول حمایت داده بودند که پول جنگ آنان را تأمین می‌کنند.

وی ادامه داد: آن‌ها این‌گونه می‌پنداشتند که ایران حامی خارجی ندارد و از سویی نیز حوادثی داخل کشور متاسفانه با انشقاق‌ها و اختلافات روی داده بود و گفتند با یک حمله برق‌آسا انقلاب ایران را سرنگون می‌کنیم. صدام در اولین مصاحبه خود گفته بود هدف او در قدم نخست سرنگونی انقلاب و سرنگونی نظام است که رسوا شد. زمانی که صدام به کویت حمله کرد تمام کشورهای منطقه که به صدام کمک کرده بودند، اظهار پشیمانی کردند و تک‌تک این کشورها گفتند که چقدر به صدام پول دادیم و  چه کمک‌هایی به ارتش صدام کردیم.

رئیس جمهور یادآور شد: این محاسبات غلط برای ما دردسر و مشکلات به‌وجود آورد و کشور خودش را هم نابود و با مشکلاتی مواجه کرد و امروز هم دقیقا این حادثه تکرار شده است. دو سال و نیم پیش که آمریکا جنگ اقتصادی را علیه ما شروع کرد، او نیز طبق توهم و محاسبات اشتباه این‌کار را انجام داد، هدف آن‌ها این بود که تمام راه‌های اقتصادی علیه ایران ببندند. ما از سال ۵۹ تحریم اقتصادی داشتیم ولی از سال ۹۷ جنگ اقتصادی شروع شد و الان بحث تحریم مطرح نیست بلکه جنگ اقتصادی است. آمریکا با همه امکانات خود با دلار، مناسبات و روابط بانکی، روابطش با شرکت‌های چند ملیتی وارد جنگ اقتصادی با ما شده شدند.

روحانی اضافه کرد: همان‌طور که صدام در بغداد مصاحبه کرد و گفت که ادامه‌ی این مصاحبه را هفته بعد در اهواز انجام خواهم داد، آمریکایی‌ها همین‌کار را کردند؛ وقتی این جنگ را به ما تحمیل کردند، گفتند چند ماه دیگر وارد ایران می‌شویم و ایران ۴۰ سالگی انقلاب خود را نمی‌بیند. آن‌ها فکر می‌کردند که در فرودگاه مهرآباد و یا فرودگاه امام(ره) برایشان فرش قرمز پهن شده و ترامپ به رهبران اروپا گفته بود که سه ماه صبر کنید، نظام ایران دیگر نیست و سرنگون شده است. این مطلب را دو رهبر اروپایی به خود من گفتند که ترامپ گفته ۳ ماه صبر کنید و کمک‌شان نکنید و دیگر نظام ایران نیست؛ این هم توهم و محاسبه غلط است.  هدف صدام سرنگونی نظام، خدشه وارد کردن به تمامیت ارضی کشور یا حداقل پاره کردن یک عهدنامه بود.

وی ادامه داد: هدف آمریکا هم سرنگونی نظام، ایجاد بلوا در کشور و از بین بردن یک توافق بود که به هیچ‌کدام از اهداف خود نرسیدند؛ آنها در تمام محاسبات خود اشتباه کردند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: همانطور که دو سال پیش گفتند که توافق برجام را بین بردیم، همان توافق در برابر آنها ایستاد و آنها را در شورای امنیت مفتضح کرد. در تاریخ سازمان ملل بی‌سابقه است که آمریکایی‌ها چند نوبت به شورای امنیت بروندو  شورای امنیتی که آن را حیاط خلوت خود می‌دانستند و طرحی را مطرح و ماه‌ها مقدمه‌چینی کنند، وزیر خارجه‌شان در منطقه و جهان گدایی کند تا در شورای امنیت قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب کنند. آنها می‌خواستند بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده و بگویند که تحریم تسلیحاتی ایران در مهرماه ادامه می‌یابد.

روحانی تصریح کرد: آمریکا با این‌همه ادعا فکر این نتیجه را نمی‌کرد و فقط دومینیکن به پیشنهاد آنها رأی داد؛ اروپایی که متحد آنهاست هم با او مخالفت کردند. روسیه و چین روبه‌روی آنها ایستاده و اندونزی هم با شهامت در مقابل‌شان ایستاد و نیجر هم در مرحله بعد در مقابله آنها ایستاد. با این واقعه اقتدار و هیمنه آمریکا از بین رفت؛ زمانی بود که وقتی آمریکا یک نگاه می‌کرد، ۲۰ کشور عقب می‌نشست و آن‌ها تصور نمی‌کردند که ۱۳ کشور روبه‌روی آنها بایستند.

وی گفت: این پیروزی و موفقیت ملت بزرگ ایران است، مانند ایستادگی در ۴۰ سال قبل و ۸ سال دفاع مقدس. ملت ما امروز هم بعد از ۴۰ سال این موفقیت بزرگ حقوقی، سیاسی و دیپلماتیک را در سازمان ملل به دست آورد. علت پیروزی آن روز و امروز ما چیست؟ علت این پیروزی فقط باور و ایستادگی مردم است. مردم ما در ۴۰ سال پیش باور کردند که به ما تجاوز و ظلم شده و کشور خارجی به دستور اربابان خود به کشور، تمامیت ارضی و منافع ملی ما حمله کرده است. مردم جنگ را با تمام وجود خود لمس کردند و احساس کردند که بار جنگ بر دوش همه است، نه فقط بر دوش نیروهای مسلح. مردم از روز اول تشخیص دادند که این جنگ بر علیه منافع ملی و تمامیت ارضی و شرف و افتخار ملی است و چون مردم بار جنگ را بر دوش خود حس کردند و نگفتند که ارتش و سپاه بروند و بجنگند و ما نشسته‌ایم و نگاه می‌کنیم و اگر اشکال و ایرادی بود هم در رسانه‌ها اعلام می‌کنیم و اگر اقدامات دیگری انجام می‌دادید بهتر بود.

رئیس جمهور گفت: مردم ما احساس کردند جنگ تحمیلی برای علیه خود آنها آغاز شده و همه به میدان آمدند، یک نفر نبود که در میدان جنگ نباشد. یک بار در عملیاتی در جنوب خوشحال شدم و دیدم که دو فرزند رهبر معظم انقلاب که در آن زمان رئیس‌جمهور بودند را در جبهه دیدم و همچنین دو فرزند مرحوم هاشمی رفسنجانی که آن زمان رئیس مجلس و فرمانده جنگ بود را در جبهه دیدم، در همان عملیات عده‌ای از فرزندان مسئولین قضایی را در جبهه دیدم و با خودم گفتم که این امکان ندارد این شکست بخورد. جنگی که فرزندان روسای قوا و همه مردم در هر سمتی از روستایی و شهری، سنی و شیعه، مسلمان و ارمنی در آن حضور دارند و به میدان آمده‌اند، شکست نمی‌خورد. اگر فقط ارتش و یا سپاه بخواهند بجنگند امکان شکست و پیروزی وجود دارد، اما اگر ملت ایران ایستاد، حتما پیروز است و تردیدی وجود ندارد که یک ملت در برابر یک قدرت حتی اگر همه قدرت‌های بیرونی پشتیبان آنها باشند، شکست نمی‌خورد.

روحانی با بیان اینکه در زمان جنگ همه امکانات را به ارتش صدام می‌دادند، یادآور شد: هر روز هواپیما، بالگرد، توپ جنگی، تانک، نفربر، موشک و سلاح شیمایی به آنها می‌دادند، مظلومیت ما در آنجا بود که یک توپ پدافند هوایی دفاعی برای شهر و روستا ساخت مشترک دو کشور اروپایی بود که تعمیر لازم داشت که تعدادی از آن را برای تعمیر را فرستادیم و طبق قرارداد به تعمیر آن متعهد بودند، پس از مدتی پیگیری کردیم اعلام کردند که ما نمی‌توانیم آن را تعمیر کنیم چون شما در حال جنگ هستید؛ به آنها گفتیم اگر انجام نمی‌دهید حداقل تجهیزات را پس بفرستید، گفتند نه نمی‌توانیم پس بدهیم این وسیله نظامی است و شما در حال جنگ هستید؛ به آنها گفتیم که این پدافند دفاعی برای دفاع از شهر است. اروپا و کشورهای غربی در برابر ملت ما چه کردند؟ آنها به صدام هواپیما دادند تا کشتی‌ها و شهرهای ما را بزند، از این طرف هم به ما تجهیزات نمی‌دادند، ولی طبق قرارداد خود هم عمل نکردند، توپ پدافند را دادیم، تعمیر که نکردند، پس هم ندادند.

وی گفت: ما روی پای خود ایستادیم و یک ملت روی پای خود ایستاد و خداوند هم آن پیروزی‌ها را نصیب ما کرد. اولین پیروزی ما در ۱ مهر ۵۹ با حمله ۱۴۰ فروند به مراکز استراتژیک ارتش بعث بود و آخرین پیروزی نیز عملیات مرصاد بود و همه به مقابله با مزدوران و آدم‌های کثیفی که به‌ظاهر به‌نام ایرانی بودند و از پشت به مردم خنجر زدند، آمدند و پیروزی و موفقیت را به دست آوردیم. مردم ما آن‌زمان باور کردند که جنگ بود و بار این جنگ هم بر دوش همه بود. ما امروز در جنگ اقتصادی هستیم و دو سال و نیم است که شبانه‌روز می‌جنگیم و مردم هم بدانند مسئولین اقتصادی و بخش‌های خصوصی و غیردولتی در این‌مدت فداکاری کرده و می‌کنند. کسی ممکن است بگوید این کم است، بله؛ جنگ این‌ها را هم دارد و ما در جنگ هستیم و ممکن است پیامبر هم مجروح شود و پیامبر اسلام(ص) در جنگ احد مجروح شد و دندان مبارک‌شان شکست. سر مبارک امیرالمومنین (ع) هم در جنگ خندق شکافت. در جنگ هم پیروزی هست و شکست. امام علی(ع) فرمود در جنگ روزی ما پیروز می‌شدیم و روزی هم دشمن به پیروزی دست می‌یافت.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز باید باور کنیم که در جنگ هستیم و باید باور کنیم که بار این جنگ تنها بر دوش دولت نیست، تصریح کرد:  عده‌ای کنار ننشینند و بگویند ما اینجا نشسته‌ایم و بگویند اگر این‌کار را می‌کردید بهتر بود، نه؛ این جنگ تنها بر دوش دولت نیست و بر دوش همه است. ما در جنگ بزرگی وارد شدیم و پیروز خواهیم شد.

روحانی اضافه کرد: ملت ما باور کرده و اگر همه مسئولین مانند زمان دفاع مقدس بیایند و کمر همت ببندند، در این جنگ پیروز می‌شویم. امروز این شرایط را کم کم می‌بینیم و قوای سه‌گانه، نیروهای مسلح و همه ارکان کشور یک‌صدا هستند؛ همان‌طور که در برابر کرونا با این‌همه فشاری که محتمل شده‌ایم ولی ایستادیم. رهبر معظم انقلاب ایستادند و مردم آمدند و همه در کنار هم قرار گرفتیم و کمک کردیم و موفق شدیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: موفقیت ما در کرونا با کشورهای پیشرفته دنیا قابل مقایسه است؛ خارج نشین‌ها از این ناراحت هستند که ما با کرونا مبارزه می‌کنیم و هم‌زمان هم فعالیت اقتصادی، فرهنگی و مناسک مذهبی را انجام می‌دهیم و از عصبانیت‌شان پیداست که می‌خواستند کشور تعطیل شود. امروز علیرغم همه فشارهایی که داریم، می‌بینیم که کشاورزان با نشاط‌تر از هر سال دیگری برای کشت آماده می‌شوند و دولت هم در کنار آن‌هاست.

روحانی افزود: کاری که دولت در این چندسال برای احیای زمین‌های کشاوزری و آماده‌سازی زمین‌ها انجام داده کمتر سابقه دارد. ما در حال جنگ افتصادی هم طرح‌های توسعه‌ای خود را ادامه می‌دهیم و هیچ طرح توسعه مهم را متوقف نکردیم و امید مردم از بین نرفته است. خارج‌نشینان و کانال‌های ضد انقاانقلاب بفهمند که متقاضی برای دریافت جواز فعالیت صنعتی در ۶ ماه گذشته،  ۳۳ درصد افزایش داشته و این یعنی که ما در حال حرکت هستیم.

وی گفت: کشاورز ما امید دارد و دولت در کنار کشاورز، صنعت‌گر، صادرکننده، واردکننده و آن‌هایی است که برای ملت دلسوزند و تلاش می‌کنند. دولت قیمت تضمینی گندم را ده برابر کرد و به میزان ۴۰۰۰ تومن رسیده تا خودکفا باشیم و کشاورز بداند که دولت پشتیبان اوست. وقتی گندم را از کشاورز می‌خریدیم پول آن‌را طی چند قسط تا اواخر زمستان پرداخت می‌کردیم ولی امروز سریعا پول‌ها را پرداخت می‌کنیم. بانک مرکزی در شش‌ماهه امسال، ۴.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومان را برای نهاده‌ها پرداخت کرده و این پرداخت‌ها ادامه دارد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در بسیاری از تولیدات صنعتی رشد قابل ملاحظه‌ای داریم و طبق آماری که وزارت صمت امروز اعلام کرد، در خودروسازی، شمش آلومینیوم، فولاد و صنایع، علیرغم شرایط کرونایی رشد داشته‌ایم و معلوم است که مردم فداکاری می‌کنند. مردم می‌دانند که در برابر یک قلدر و زورگو در جنگ هستیم؛ در حوادث چند ماه اخیر دیدیم که همه دنیا با آمریکا مخالفت کرد ولی او قلدری کرد و خودش هم فهمید و نتیجه کار شش‌ماه اخیر آن‌ها منتج به تحریم چند شرکت شد.

روحانی بیان کرد: ما آماده‌ایم تا در این جنگ به موفقیت برسیم و همیشه هم گفتیم ما آغازگر این جنگ نبوده‌ایم و در هشت سال دفاع مقدس هم آغازگر نبودیم و آن‌زمان ایستادگی کردیم و امروز هم می‌ایستیم و پیروز می‌شویم.

وی گفت: هر کسی که تسهیلات ارزی گرفته می‌تواند بیاید و با ریال تسویه کند و مشکلات مردم مد نظر ما بوده و برای آن راه حل داریم. ان‌شالله خداوند ما را در این جنگ هم به پیروزی و موفقیت برساند.

رئیس جمهور در پایان اظهار داشت: به روح امام و شهدا درود می‌فرستیم و برای خانواده‌های عزیز آرزوی صبر و برای جانبازان هم آرزوی سلامتی داریم و ان‌شالله بتوانیم ادامه‌دهنده راه رزماندگان و شهدا باشیم و خداوند پیروزی نهایی را نصیب ما کند که کسی که در راه خدا قدم بر می‌دارد پیروزی را هم خواهد دید.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : http://dimehnews.ir/?p=96659
  • منبع : خبرگزاری تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.